Evden Eve Nakliyat Dolandırıcılarına Dikkat!

Evden Eve Nakliyat Dolandırıcılarına Dikkat!

03 Temmuz 2021

Sahte faturalarla taşımacılık yapan evden eve nakliyat dolandırıcıları 10 farklı ilde iş yerlerini toplam 1,5 milyon lira dolandırdı. Güvenlik kamerası kayıtları ile tespit edilen 2 kişi gözaltına alındı.

Evden Eve Nakliyat Dolandırıcılarına Dikkat!

Dolandırıcılık Yapan Nakliyat Çetesi Nasıl Çökertildi?

Bolu’da bulunan bir beyaz eşya markasının yetkilileri, Antalya’ya göndermek için hazırlattıkları 250 .000TL değerindeki beyaz eşyaları için bir nakliyat şirketiyle iletişime geçtiler ve anlaştılar.

Antalya’ya gönderilmek üzere gelen tıra beyaz eşyalar yüklendi. Fakat tır anlaşma yapılan süre içinde Antalya’daki alıcıya ulaşmadı. Çok fazla süre geçmesi ve ilgili şirkete ulaşamayınca, beyaz eşya şirket yetkilileri durumdan şüphelenerek durumu polise bildirdi.

Beyaz eşya şirketine gelen İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, durumun aydınlatılması için çalışma başlattı. Şirketin ve nakliyat yol güzergahındaki güvenlik kameraları ile Mobese kameraları detaylı olarak incelemeye alındı.

Kamera kayıtlarından nakliyat için anlaşma yapılan araç şoförü ve yanındaki kişinin kimlikleri tespit edildi. Daha sonra şüphelilerin aracın plakasını değiştirip, İstanbul’a gittikleri belirlendi.

Dolandırıcıların İstanbul’daki evlerine operasyon düzenleyen polis, İlhan K. ile Abdullah G.’yi gözaltına alarak Bolu’ya getirdi. Dolandırıcıların evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda sahte fatura, irsaliye, araç plakası, ehliyet ve SRC belgeleri ele geçirildi. Tutuklanarak Bolu’ya getirilen iki dolandırıcı, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevkleri gerçekleştirildi.

1,5 Milyonluk Vurgun Yapan Nakliyat Çetesi

Olayı araştıran polis ekipleri, İlhan K. ve Abdullah G.’nin daha önce de Kocaeli ve İstanbul başta olmak üzere 10 farklı ilde dolandırıcılık yaptıklarını; fabrikalardan taşıma için anlaştıkları ürünleri aynı yöntemlerle çaldıklarını tespit etti.

Dolandırıcılıktan yaklaşık 1,5 milyon liralık vurgun yapan evden eve nakliyat çetesi çökertildi. Diğer yandan benzer suçlardan 40’dan fazla dolandırıcılık kaydı bulunan İlhan K.’nın 20 yıla yakın kesinleşmiş hapis cezası olduğu belirlendi.

Evden Eve Nakliyat Dolandırıcıları Kameraya Yakalandı

Polis ekiplerinin yapmış oldukları detaylı çalışma sonrasında; güvenlik kameraları tarafından kaydedilen görüntülerde, beyaz eşya şirketine gelen aracın kargo bölümüne yaklaştığı, şirket çalışanları tarafından araca yükleme yapıldığı görüntüler belirlendi.